Štandardy kvality
Predpokladom poskytovania kvalitných služieb je poznanie všetkých skutočností týkajúcich sa života jednotlivcov. DN, n.o. uplatňuje systém manažérstva kvality ako nástroj trvalého zlepšovania všetkých činností v DN, n.o. Dôraz kladieme na tieto oblasti:
1. Ľudská a občianska dôstojnosť
I. Sloboda pohybu:
» Klient sa môže slobodne pohybovať v zariadení, má prístup do všetkých miestností, ktoré nie sú označené zákazom vstupu nezamestnaným osobám (napr. kuchyňa a práčovňa).
» Klient môže slobodne opustiť zariadenie a vrátiť sa späť v čase, ktorý si určí sám, avšak o tejto skutočnosti uvedie zápis do knihy vychádzok, resp. na formulár "Dovolenka" v prípade dlhšieho odchodu zo zariadenia. Slobodne nemôže opustiť zariadenie klient s poruchami orientácie, u ktorého je predpoklad, že nenájde späť cestu do zariadenia. V tomto prípade odchádza v sprievode rodiny alebo zamestnancov DN, n.o.
» Nemožnosť absolútnej slobody pohybu mimo zariadenia je viazaná výlučne na neschopnosť orientácie v prostredí a slúži ako prevencia poškodenia a ohrozenia života a zdravia klienta.
II. Sloboda prejavu a výberu:
» Klient môže slobodne prejaviť svoj názor – spokojnosť aj nespokojnosť na všetkých úrovniach riadenia prostredníctvom viacerých komunikačných kanálov – pravidelné besedy, schránka podnetov, pripomienok, pochvál, návrhov a sťažností – aj anonymne, v priamej komunikácii s vedením DN, n.o. a ostatnými zamestnancami, zápisom v Knihe prianí a sťažností, prostredníctvom Výboru klientov.
» Môže navrhovať zlepšenia a skvalitnenia podmienok života v zariadení, zlepšenia a skvalitnenia poskytovanej sociálnej služby.
» Má možnosť výberu v rámci poskytovanej sociálnej služby – v oblečení, trávení voľného času a pod.
» Má možnosť spolurozhodovať o forme a spôsobe poskytovania sociálnej služby.
III. Sloboda vierovyznania:
» Prijatie klienta do zariadenia nie je podmienené náboženským vierovyznaním.
» Klient má možnosť zúčastňovať sa bohoslužieb v zariadení, aj mimo neho.
» Klient má celodenne k dispozícii kaplnku.
IV. Právo na súkromie:
» Klient prichádza do zariadenia, kde je izba vybavená základným vybavením – má vlastnú skriňu, nočný stolík, kde si môže odložiť a uzamknúť osobné veci, posteľ, perináč. Zvyšok izby si môže zariadiť sám, podľa vlastných predstáv, čo v značnej miere môže prispieť k jeho spokojnosti. Má možnosť priniesť si vlastný nábytok a vybaviť si izbu tak, aby mu čo najviac pripomínala prostredie, z ktorého prichádza – kreslo, obraz, stolík, lampu, fotografie a pod.
» Personál pred vstupom do miestnosti vždy zaklope.
» Personál rešpektuje súkromie klientov a ich intimitu pri vykonávaní hygieny a iných úkonoch podľa želania klienta – napr. zástenou.
» V zariadení sa nachádza miestnosť pre občanov pri zhoršení zdravotného stavu, aby mali súkromie na kontakt s príbuznými a dôstojné podmienky v terminálnej fáze svojho života. Personál rešpektuje súkromie klientov počas návštev.
» Pri ubytovaní klientov sa kladie dôraz na rešpektovanie osobnosti klienta a jeho individuálne potreby.
2. Sociálny status. Komunita. Vzťahy. Rodina.
I. Návštevné hodiny:
» Zariadenie nemá vyhradené návštevné hodiny, je stále otvorené kontaktom. Každý kontakt klienta s príbuznými, priateľmi, známymi, dobrovoľníkmi, či inými osobami za účelom stretnutia sa s klientom v prípade jeho súhlasu je vítaný a zabezpečený.
» Zamestnanci aktívne vyhľadávajú kontakt s príbuznými, zaujímajú sa o rozvíjanie a posilnenie kontaktov klientov, napomáhajú kontaktom.
» Zariadenie vytvára podmienky na realizáciu návštev – tie sa môžu zdržiavať na izbách so súhlasom spolubývajúcich, v spoločenskej miestnosti, na sedeniach na chodbách, v záhrade, na lavičkách, v altánkoch – nie je vyhradený čas, priestor, ani osoby.
II. Spolupráca s rodinou:
» Zariadenie sa usiluje v čo najväčšej miere zapojiť do pomoci klientovi aj príslušníkov rodiny napr. sprievodom na vyšetrenie, návštevou v domácom prostredí, či pravidelnými návštevami v zariadení.
» Zariadenie podporuje intenzívny kontakt klienta s rodinou, ktorý má napomôcť udržiavaniu dobrých vzťahov s príbuznými.
» V zariadení sú pracovníci, ktorí zabezpečujú kontakt s rodinou, sú oboznámení s rodinnou situáciou klienta a poznajú príbuzných osobne.
» Zariadenie spolupracuje s príbuznými klientov, poskytuje im poradenstvo, v prípade potreby informuje o zdravotnom a celkovom stave klienta a jeho zmenách.
» V zariadení absentuje možnosť ubytovania rodinného príslušníka, či inej blízkej osoby priamo v zariadení, avšak personál na požiadanie zabezpečí ubytovanie v blízkom okolí. Celodennú stravu je možné zabezpečiť priamo v zariadení.
III. Voľnočasové aktivity:
» Voľnočasové aktivity vychádzajú z potrieb a záujmov klienta a sú ponúkané denne v dopoludňajších aj popoludňajších hodinách.
» Klient má právo slobodného rozhodnutia účasti na aktivitách a má možnosť výberu z ich ponuky.
» Má možnosť participovať na forme vyplnenia voľného času.
» Má sprostredkované informácie o podujatiach organizovaných mimo zariadenia, ktoré sú pre neho dostupné a ponúknutú možnosť účasti na nich.
» Zariadenie pravidelne organizuje akcie a výlety mimo zariadenia, rovnako prizýva na návštevy a vystúpenia deti zo Základnej školy s materskou školou v Nálepkove, rôzne súbory, kluby a iných obyvateľov obce za účelom začlenenia klientely medzi ostatných obyvateľov obce a zmysluplného naplnenia voľného času.
» V zariadení sa nachádza spoločenská miestnosť, väčšie akcie sú organizované v jedálni, pripravuje sa výstavba zimnej záhrady.
3. Odborný a profesionálny prístup
I. Kvalifikovanosť pracovníkov:
» V zariadení pracuje tím vysoko kvalifikovaných odborníkov.
» Pracovníci majú zodpovedajúce vzdelanie, úmerné potrebám klienta.
» Zariadenie má vypracovaný plán vzdelávania aj plán starostlivosti o zamestnancov.
» Pre zamestnancov je zabezpečované vstupné školenie, inštruktáž na pracovisku, adaptačný proces, cyklické školenie, špeciálne školenie a ostatné školenia.
» V zariadení sa realizujú programy zamerané na rozvoj poznatkov zamestnancov, aj preventívne programy predchádzajúce syndrómu vyhorenia u zamestnancov pri práci s klientmi.
» Zariadenie podporuje všetky aktivity zamestnancov smerujúce k zvyšovaniu ich kvalifikácie a k získaniu nových poznatkov a rozširovaniu znalostí a zručností prostredníctvom školení, kurzov, vzdelávania a pod., v niektorých prípadoch zároveň participuje na platbách za ich realizáciu, vo všetkých prípadoch zabezpečuje podmienky pre účasť zamestnancov na ďalšom vzdelávaní a má záujem na následnej aplikácií získaných poznatkov do praxe.
» Tímová práca sa uskutočňuje na základe individuálnych programov za aktívnej účasti klienta (vypracovávajú sa individuálne plány rozvoja klienta na základe ktorých sa realizujú individuálne rozvojové programy, ktoré podporujú stabilizáciu fyzickej a duševnej kondície klienta).
II. Poradenstvo a supervízia:
» Zariadenie je certifikované podľa normy ISO 9001:2008.
» Má vypracovaný plán interných auditov, pravidelne monitoruje a vyhodnocuje všetky procesy v DDN, n.o.
» Zariadenie je v pravidelnom kontakte s pracovníkmi VUC, MPSVaR SR, pracovníkmi miest a obcí.
» Zariadenie má rozpracovaný program supervízie a spolupracuje s Radou pre poradenstvo v sociálnej práci.
4. Zdravotná starostlivosť
I. Pravidelné zdravotné prehliadky
» Klient má možnosť vybrať si vlastného lekára, zariadenie mu ponúka možnosť lekárskej starostlivosti ústavným lekárom.
» V zariadení podľa potreby, najmenej však 1 x týždenne ordinuje lekár, v pravidelných intervaloch psychiatrička a neurologička.
» Klient má možnosť pravidelnej konzultácie a ambulantného vyšetrenia, predpis liekov a odporúčania na odborné vyšetrenia sprostredkováva aj hlavná sestra.
» Klient je pravidelne informovaný o svojom zdravotnom stave, zariadenie zabezpečuje sprievod na odborné vyšetrenia, v prípade potreby aj dopravu.
» Zariadenie disponuje aspoň čiastočne kompenzačnými pomôckami, v prípade potreby zabezpečí klientovi pomôcku prostredníctvom poukazu tak, aby sa uľahčil klientovi každodenný život.
» Služby sú poskytované s prihliadnutím na zdravotný a duševný stav klienta, podľa aktuálnych schopností a možností klientov rešpektujúc ich práva. Dôsledne sa dbá na dodržiavanie liečebných postupov.
5. Stravovanie
I. Stravovacie podmienky:
» Strava je servírovaná v jedálni, v príjemnom a primeranom prostredí. Klient nemá možnosť výberu z viacerých jedál, ale v prípade neobľúbenosti určitej potraviny (napr. kuracie mäso, ryby) je mu prispôsobený jedálny lístok na daný deň. Pripomienkam stravníkov je venovaná pozornosť, organizácia ich rieši.
» V odôvodnených prípadoch môže klient konzumovať stravu aj na izbe, kde má na to vytvorené podmienky.
» V odôvodnených prípadoch je možné stravu vydať aj v inom čase, podľa želania, chuti a potrieb klienta.
» Strava je podávaná v dostatočnom množstve a dobrej kvalite.
» Klienti majú možnosť vyjadrovať sa ku kvalite aj množstve podávanej stravy.
II. Jedálny lístok a diéta:
» Jedálny lístok je pravidelne vyvesený v jedálni.
» Klientovi je podávaná racionálna strava a na základe určenia odborného lekára rôzne diéty: diabetická, neslaná, šetriaca, bielkovinová, výživová, špeciálna.
» Klient má možnosť ovplyvňovať skladbu jedálneho lístka, klienti aktívne participujú pri jeho zostavovaní prostredníctvom svojich zástupcov v stravovacej komisii.
» Svoje pripomienky, sťažnosti, pochvaly môžu osobne, písomne aj anonymne podať na všetkých úrovniach riadenia viacerými komunikačnými kanálmi – pravidelné besedy, schránka podnetov, pripomienok, pochvál, návrhov a sťažností, v priamej komunikácii s vedením DN, n.o. a ostatnými zamestnancami, zápisom v Knihe prianí a sťažností, prostredníctvom Výboru klientov, prostredníctvom stravovacej komisie.
6. Finančné náklady
I. Finančné spravovanie a a participácia klienta:
» Klienti sú na stretnutiach s vedením pravidelne informovaní o výdavkoch a príjmoch a efektivite hospodárenia organizácie.
» Klienti sú informovaní o veľkých výdavkoch s možnosťou vyjadrenia sa k nim.
» Klienti majú k dispozícii na nástenke vo vestibule výročnú správu DN, n.o. s výsledkami hospodárenia za uplynulý rok.
7. Humánnosť prostredia a služieb
I. Integrita v prostredí:
» Integrovanosť zariadenia v prostredí je dostatočná, čo umožňuje dostupnosť rôznych typov služieb ako napr. obchod, pošta, kaderníctvo, zastávka, cukráreň, obecný úrad, čo súvisí aj s možnosťou nadviazania a rozvíjania rôznych typov sociálnych kontaktov.
» Zariadenie je vhodne integrované v rámci komunity, klient sa môže do zariadenia dostať rýchlo a pohodlným spôsobom.
» Prostredie v okolí domova ešte nie je dokončené, klienti participujú na jeho úprave, majú možnosť upravovať si ho podľa vlastného vkusu.
II. Služby:
» Zariadenie participuje na zabezpečení ďalších služieb pre svojich klientov.
» Klienti majú voľný prístup k službám poskytovaným v rámci zariadenia, majú možnosť zvoliť si, či budú využívať poskytovanie doplnkových služieb v zariadení, alebo mimo neho.
» V zariadení sa zabezpečujú služby vírivej vane, kadernícke, duchovné, pedikérske, psychiatrické, rehabilitačné, masáže.
» V zariadení funguje prevádzka bufetu, kde si klienti môžu zakúpiť rôzny tovar podľa vlastného výberu .
III. Štrukturalizácia foriem bývania, foriem služieb
» V zariadení sú poskytované rôzne typy a možnosti bývania, pričom je dodržaný základný štandard bývania 1, 2 a 3 lôžkové izby v závislosti od potrieb a finančných možností klientov. Izbu si klient môže dotvoriť podľa svojich predstáv vlastným zariadením tak, aby mu čo najviac pripomínala domov.
» V zariadení sa nachádza miestnosť pre občanov pri zhoršení zdravotného stavu, aby mali súkromie na kontakt s príbuznými a dôstojné podmienky v terminálnej fáze svojho života.